Dippu Dippuu v13 - Finnish chat thread mitä perkelettä
5,107 replies, posted
Hyvin pyörii Win8.
Joo ite veikkaan et ton toimimattomuuden syy oli se et se oli halvin mahdollinen ihmeellisen pieni pöytäkone jossa oli integroitu näytönohjain ym. jotka ei kunnolla tue yhtään mitään.
Miks ihmiset käyttää Win 8:a? Onko teillä kosketusnäyttö? Eikös se oo niille suunnattu.
Tosin Microsoft kyllä aikoo vissiin vähän pissiä desktop käyttäjiä silmään ja lopettaa 7:n myymisen.
[QUOTE=Block;39027282]Miks ihmiset käyttää Win 8:a? Onko teillä kosketusnäyttö? Eikös se oo niille suunnattu.
Tosin Microsoft kyllä aikoo vissiin vähän pissiä desktop käyttäjiä silmään ja lopettaa 7:n myymisen.[/QUOTE]
Ite kun käyttelin Win8:a niin eipä siinä muuta ollu kun tosiaan se start-menun puute, se on korvattu sillä SELVÄSTI kosketusnäytöille tarkotetulla uudella ihme jutulla. Huomasin kuinka kädetön oon ilman sitä, kesti aika kauan löytää Control Panel ja keksiä miten Oma Tietokone saa työpöydälle näkyviin kun oon aiemmin pelkästään start-menusta ne tehny. :v:
[QUOTE=SgtTupelo;39027316]Ite kun käyttelin Win8:a niin eipä siinä muuta ollu kun tosiaan se start-menun puute, se on korvattu sillä SELVÄSTI kosketusnäytöille tarkotetulla uudella ihme jutulla. Huomasin kuinka kädetön oon ilman sitä, kesti aika kauan löytää Control Panel ja keksiä miten Oma Tietokone saa työpöydälle näkyviin kun oon aiemmin pelkästään start-menusta ne tehny. :v:[/QUOTE]
Mutta mikä siinä on paremmin kuin 7:ssa? :v: Kyllä kuulee paljon "Joo no X oli vähän kumma mut nyt olen tottunut siihen" jne. mutta jää aika vähiin positiiviset "Kaipasin 7:ssa kovasti tätä ominaisuutta ja nyt se on lisätty!"-tyyliset kommentit.
Mua on lähiaikoina alkanu tehdä mieli hankkia kosketusnäyttö pöytäkoneelle (sit tarvis kans Win8:n).
Ei tietenkään korvaisi hiirtä ja näppäimistöä, mutta joskus olisi ihan kiva vaan tökkiä asioita näytöllä hiiren liikuttamisen sijaan.
Kuvittelen, että olisi nopeampaa esim. näppäimistöllä kirjoittamisen jälkeen vain tökkäistä Lähetä-nappia kuin siirtää käsi hiirelle ja yrittää sillä navigoida sen napin päälle ja vielä klikata.
Käytän pääkoneella ihan W7, mutta kasasin vanhempien luokse itelleni koneen johon asensin W8 ihan vaan kokeilun vuoksi ja siksi, että se on (toimiessaan) hemmetin paljon nopeampi kuin W7.
[QUOTE=Block;39027282]Miks ihmiset käyttää Win 8:a? Onko teillä kosketusnäyttö? Eikös se oo niille suunnattu.
Tosin Microsoft kyllä aikoo vissiin vähän pissiä desktop käyttäjiä silmään ja lopettaa 7:n myymisen.[/QUOTE]
Uutuudenviehätys. Käsittääkseni vähän seiskaa kevyempi. Kivan näköinen. Ovela myyjä Gigantissa pistänyt konepaketin päällisiksi.
Ymmärrän kaiken paskan sitä Metro(?)-käyttöliittymää kohtaan, koska vittu eihän se käy millään tavalla järkeen MS me ollaan helvetti pöytäkoneilla. Muuten tuo vaikuttaa ihan ookoolta, enkä oikeen tiedä mistä ihmiset niin vihasia ovat.
Metro-valikosta valittajilla lienee lähinnä huono keskittymiskyky. Kuha ne knopit oppii ja muuntaa sen valikon semmoseks ku halluu ni toimii ainaski mun käytössä paremmi ku start menu ennevanhaa. En toki ehkä ole ihan nii himokäyttäjä ku jotkut täällä, mut kuvittelisin olevani suht. keskitasoa. Nopeusha tossa win8:ssa o erittäi hyvä mikä lienee kyllä suurin syy päivittämiselle jos nii meinaa tehä (kute omalla kohalla).
[QUOTE=Block;39027336]Mutta mikä siinä on paremmin kuin 7:ssa? :v: Kyllä kuulee paljon "Joo no X oli vähän kumma mut nyt olen tottunut siihen" jne. mutta jää aika vähiin positiiviset "Kaipasin 7:ssa kovasti tätä ominaisuutta ja nyt se on lisätty!"-tyyliset kommentit.[/QUOTE]
Se ainakin käynnisty aivan saatanan nopeeta tolla halpiskoneellakin. Se nopee käynnistys aiheutti ton Shift + F8 -episodin justiinsa. Sit kun se toimi, niin ei menny montaa sekuntia et oli työpöydällä ja kaikki ladattuna valmiina käyttöön. Mut muuten kyl pysyn viel Win7:ssa.
Huhhuh, mikä Stalker-sessio. Eli meiän neljän ryhmä (Ikiviher, Conrad, Andrei ja Mer) jouduttiin kellaritutkimusten jälkeen semmosen kakskyt-kakskytviispäisen Monolith-joukkueen lähistölle. Ne oli kolmen rekan kanssa pysähtyny jollekin hylätylle bussiasemalle keskellä metsäaukeaa. Koska oltiin ja ollaan vieläkin ihan jumalattomia Ramboja joka iikka, päätettiin ottaa selvää mitä ne siinä teki. Ikiviher hiipi lähemmäs mahtavilla Splinter Cell-taidoillaan ja huomas että ne pakkas viattomia lonereita rekkoihin, luultavasti pakkaamassa Pripjattiin tukikohtaansa ties mitä schaibaa varten. Ikiviherhän ei moisesta ottanut ja kiipesi yhteen kolmesta rekasta tutkimaan.
Rekasta löytyi ladattu RPG-7 OG-7V-ohjuksella varustettuna. Mitäs muutakaan vaihtoehtoa kuin räjäyttää semmoset puol joukkuetta tuhansiks verisiks verilänteiks asftalttiin ohjuksella. Siitä sitten seurasi valtava tulitaistelu. Andrei hyppäs pohjoispuolelle ja anteli mahtavia osumia Mosin Nagantista kun Mer ja Conrad taasen hiipi rekkojen eteläpuolelle. Yhdessä liikkuminen vaan olis antanu Monoliiteille mahdollisuuden murhauttaa meidät kranaattikeskityksessä, joten hajautuminen oli hyvä idea. Suurin osa lähti pakoon metsikköön etelään, luultavasti hakemaan lisävoimia. Yksi otti perärekan ja lähti ajamaan pakoon kun taas kaksi luovuttivat, istahti maahan ja alkoivat päätään pyöritellen rukoilemaan Pyhää Monoliittia. Eipä se vienyt kuin kaksi laukausta lopettaa nekin.
Noh, otetaan rekka, pelastetaan lonerit toisesta ja lähdetään intensiiviseen ajojahtiin. Conrad ja Andrei ovat ajamassa ja pelkääjänä, Mer ja minä eli Ikiviher keskusteltiin RPG:n ja artifaktien myymisestä. Mer kun on kauppamiehiä niin pystyy myymään ne kovemmilla hinnoilla kuin minä. Ei kauaa kestänyt kun saatiin rekka näköpiiriin ja helikopteri ahteriin. Venäläinen Hind-kopterihan se siinä porasi rekan takamusta ja tuli takapenkillä mulla ja Merille tiukka paikka. Ikiviher, ollen ryhmän ainoa suomalainen stalkkeri, otti niin hyvän asennon kuin rekassa voi seistessä ottaa ja antoi kanuunansa laulaa.
TRG-42-kiväärin .338 kaliiperinen eli 86x70 luoti lensi tarkasti ja varmasti kopterin tuulilasista läpi ja pilotin silmien välistä. Itse lentoajokki lähti hallinnasta ja romahdutti sillan jolla ajettiin kyseistä Monoliittirekkaa takaa. Tiputtiin Pripjat-jokeen ja nyt yritetään uida rantaan.
Mikä oli tarinan opetus? Ota suomalainen mukaan vaarallisille alueille, räjäytellään vihollisjoukkioita taivaan tuuliin ja ammutaan helikoptereita liikkuvista ajoneuvoista ilman sen suurempia vaikeuksia.
Ei jumalauta S.T.A.L.K.E.R D&D on ihan saatanan hauskaa.
Jostai syystä noitte tarinoitte lukemine o huomattavasti hauskempaa ku ite pelaamine mun kohalla (useimmite). Pelatessa ei tuu noi hienosti ajateltua asioita.
[QUOTE=Major Helper;39032460]Jostai syystä noitte tarinoitte lukemine o huomattavasti hauskempaa ku ite pelaamine mun kohalla (useimmite). Pelatessa ei tuu noi hienosti ajateltua asioita.[/QUOTE]
voi et uskokaa miten kauan kaikki naurettiin kun jokainen stat check meni nappiin
perception, luck, intelligence, dexterity ja sit viel hit check meni kaikki yli tarvitun, esim perception check oli 20, sain 48.
ku tarkotuksena oli ampua se alas sellasella AA-tykillä joka oli siel rekan takana. päätin ottaa ikiviheren kiväärillä ihan läpällä yhen laukauksen ja sit nauratti ku se oikeasti tehos, sillei "oikeesti?"
:v:
ja toisekseen yritin kirjottaa sen vähä leikeästi että olis jotakuinkin hauskaa luettavaa, ei se olis kirjakielel ja kunnon kieliopilla näin hauska ainakaa omasta mielestä
[QUOTE='[Green];39032297']Huhhuh, mikä Stalker-sessio. Eli meiän neljän ryhmä (Ikiviher, Conrad, Andrei ja Mer) jouduttiin kellaritutkimusten jälkeen semmosen kakskyt-kakskytviispäisen Monolith-joukkueen lähistölle. Ne oli kolmen rekan kanssa pysähtyny jollekin hylätylle bussiasemalle keskellä metsäaukeaa. Koska oltiin ja ollaan vieläkin ihan jumalattomia Ramboja joka iikka, päätettiin ottaa selvää mitä ne siinä teki. Ikiviher hiipi lähemmäs mahtavilla Splinter Cell-taidoillaan ja huomas että ne pakkas viattomia lonereita rekkoihin, luultavasti pakkaamassa Pripjattiin tukikohtaansa ties mitä schaibaa varten. Ikiviherhän ei moisesta ottanut ja kiipesi yhteen kolmesta rekasta tutkimaan.
Rekasta löytyi ladattu RPG-7 Igla-ohjuksella varustettuna. Mitäs muutakaan vaihtoehtoa kuin räjäyttää semmoset puol joukkuetta tuhansiks verisiks verilänteiks asftalttiin ohjuksella. Siitä sitten seurasi valtava tulitaistelu. Andrei hyppäs pohjoispuolelle ja anteli mahtavia osumia Mosin Nagantista kun Mer ja Conrad taasen hiipi rekkojen eteläpuolelle. Yhdessä liikkuminen vaan olis antanu Monoliiteille mahdollisuuden murhauttaa meidät kranaattikeskityksessä, joten hajautuminen oli hyvä idea. Suurin osa lähti pakoon metsikköön etelään, luultavasti hakemaan lisävoimia. Yksi otti perärekan ja lähti ajamaan pakoon kun taas kaksi luovuttivat, istahti maahan ja alkoivat päätään pyöritellen rukoilemaan Pyhää Monoliittia. Eipä se vienyt kuin kaksi laukausta lopettaa nekin.
Noh, otetaan rekka, pelastetaan lonerit toisesta ja lähdetään intensiiviseen ajojahtiin. Conrad ja Andrei ovat ajamassa ja pelkääjänä, Mer ja minä eli Ikiviher keskusteltiin RPG:n ja artifaktien myymisestä. Mer kun on kauppamiehiä niin pystyy myymään ne kovemmilla hinnoilla kuin minä. Ei kauaa kestänyt kun saatiin rekka näköpiiriin ja helikopteri ahteriin. Venäläinen Hind-kopterihan se siinä porasi rekan takamusta ja tuli takapenkillä mulla ja Merille tiukka paikka. Ikiviher, ollen ryhmän ainoa suomalainen stalkkeri, otti niin hyvän asennon kuin rekassa voi seistessä ottaa ja antoi kanuunansa laulaa.
TRG-42-kiväärin .338 kaliiperinen eli 86x70 luoti lensi tarkasti ja varmasti kopterin tuulilasista läpi ja pilotin silmien välistä. Itse lentoajokki lähti hallinnasta ja romahdutti sillan jolla ajettiin kyseistä Monoliittirekkaa takaa. Tiputtiin Pripjat-jokeen ja nyt yritetään uida rantaan.
Mikä oli tarinan opetus? Ota suomalainen mukaan vaarallisille alueille, räjäytellään vihollisjoukkioita taivaan tuuliin ja ammutaan helikoptereita liikkuvista ajoneuvoista ilman sen suurempia vaikeuksia.
Ei jumalauta S.T.A.L.K.E.R D&D on ihan saatanan hauskaa.[/QUOTE]
Miten pääsee kokeilemaan?
[editline]31st December 2012[/editline]
Mitä tämä edes on. Olen hukassa.
[QUOTE=creec;39033666]Miten pääsee kokeilemaan?
[editline]31st December 2012[/editline]
Mitä tämä edes on. Olen hukassa.[/QUOTE]
Noppien heittelyä helvetin ison kirjan kanssa afaik
Ihan hauskoja tarinoita juu, mutta jos itelleni lyötäs eteen ja sanottas et pelaa, kuolisin varmaan tylsyyteen.
[QUOTE='[Green];39032297']Huhhuh, mikä Stalker-sessio. Eli meiän neljän ryhmä (Ikiviher, Conrad, Andrei ja Mer) jouduttiin kellaritutkimusten jälkeen semmosen kakskyt-kakskytviispäisen Monolith-joukkueen lähistölle. Ne oli kolmen rekan kanssa pysähtyny jollekin hylätylle bussiasemalle keskellä metsäaukeaa. Koska oltiin ja ollaan vieläkin ihan jumalattomia Ramboja joka iikka, päätettiin ottaa selvää mitä ne siinä teki. Ikiviher hiipi lähemmäs mahtavilla Splinter Cell-taidoillaan ja huomas että ne pakkas viattomia lonereita rekkoihin, luultavasti pakkaamassa Pripjattiin tukikohtaansa ties mitä schaibaa varten. Ikiviherhän ei moisesta ottanut ja kiipesi yhteen kolmesta rekasta tutkimaan.
Rekasta löytyi ladattu [B]RPG-7 Igla-ohjuksella varustettuna.[/B] Mitäs muutakaan vaihtoehtoa kuin räjäyttää semmoset puol joukkuetta tuhansiks verisiks verilänteiks asftalttiin ohjuksella. Siitä sitten seurasi valtava tulitaistelu. Andrei hyppäs pohjoispuolelle ja anteli mahtavia osumia Mosin Nagantista kun Mer ja Conrad taasen hiipi rekkojen eteläpuolelle. Yhdessä liikkuminen vaan olis antanu Monoliiteille mahdollisuuden murhauttaa meidät kranaattikeskityksessä, joten hajautuminen oli hyvä idea. Suurin osa lähti pakoon metsikköön etelään, luultavasti hakemaan lisävoimia. Yksi otti perärekan ja lähti ajamaan pakoon kun taas kaksi luovuttivat, istahti maahan ja alkoivat päätään pyöritellen rukoilemaan Pyhää Monoliittia. Eipä se vienyt kuin kaksi laukausta lopettaa nekin.
Noh, otetaan rekka, pelastetaan lonerit toisesta ja lähdetään intensiiviseen ajojahtiin. Conrad ja Andrei ovat ajamassa ja pelkääjänä, Mer ja minä eli Ikiviher keskusteltiin RPG:n ja artifaktien myymisestä. Mer kun on kauppamiehiä niin pystyy myymään ne kovemmilla hinnoilla kuin minä. Ei kauaa kestänyt kun saatiin rekka näköpiiriin ja helikopteri ahteriin. Venäläinen Hind-kopterihan se siinä porasi rekan takamusta ja tuli takapenkillä mulla ja Merille tiukka paikka. Ikiviher, ollen ryhmän ainoa suomalainen stalkkeri, otti niin hyvän asennon kuin rekassa voi seistessä ottaa ja antoi kanuunansa laulaa.
TRG-42-kiväärin .338 kaliiperinen eli 86x70 luoti lensi tarkasti ja varmasti kopterin tuulilasista läpi ja pilotin silmien välistä. Itse lentoajokki lähti hallinnasta ja romahdutti sillan jolla ajettiin kyseistä Monoliittirekkaa takaa. Tiputtiin Pripjat-jokeen ja nyt yritetään uida rantaan.
Mikä oli tarinan opetus? Ota suomalainen mukaan vaarallisille alueille, räjäytellään vihollisjoukkioita taivaan tuuliin ja ammutaan helikoptereita liikkuvista ajoneuvoista ilman sen suurempia vaikeuksia.
Ei jumalauta S.T.A.L.K.E.R D&D on ihan saatanan hauskaa.[/QUOTE]
RPG-7
[img]http://world.guns.ru/userfiles/images/grenade/gl02/rpg-7.jpg[/img]
Igla
[img]http://4.bp.blogspot.com/-TnUKddK3RWQ/TYu0tSzFFfI/AAAAAAAAMdU/ezkTOqi5184/s1600/igla_big.jpg[/img]
En oikeen tiedä miten hyviä insinöörejä Zonella on mutta mää en ainakaan mitenkää saa noita kahta yhistettyä toisiinsa.
[QUOTE=zenith777;39033932]RPG-7
[img]http://world.guns.ru/userfiles/images/grenade/gl02/rpg-7.jpg[/img]
Igla
[img]http://4.bp.blogspot.com/-TnUKddK3RWQ/TYu0tSzFFfI/AAAAAAAAMdU/ezkTOqi5184/s1600/igla_big.jpg[/img]
En oikeen tiedä miten hyviä insinöörejä Zonella on mutta mää en ainakaan mitenkää saa noita kahta yhistettyä toisiinsa.[/QUOTE]
eiku oho, väärä nimi, olikoha se OG-7V siinä heittimessä eikä igla tai iglomet
mitä mää höpisen :v: sano va et löysin ladatun RPG:n
[QUOTE=Muntu;39033919]Noppien heittelyä helvetin ison kirjan kanssa afaik
Ihan hauskoja tarinoita juu, mutta jos itelleni lyötäs eteen ja sanottas et pelaa, kuolisin varmaan tylsyyteen.[/QUOTE]
Njoo, on tuossa semmoset 12 eri tiedostoa joista tekee hahmot ja statit mut muuten aika dynaamista ja vapaamuotosta, normi D&D on aika paljon tylsempää
oon kuullu näistä vapaamuotosista D&D-sessioista sen verran että Batman ja turrianthro hai on vahingossa pommittanu kaupunkeja maan tasalle ku rollas paskasti ja pommikoneen luukut aukes keskellä lentoa
voi mennä meno vähä överiks kuten meikällä meni viime kerralla
Joitain vuosia (?) sitte luin läpi yhen hyvän D&D teemaisen sarjakuvan mis kerrottii LotR läpi, jotkuu kohat oli kyl iha hulvattomia, esim. Gimlin huono nopanheitto diplomatiassa.
[QUOTE=zenith777;39039243][img]https://dl.dropbox.com/u/905304/1118541134.jpg[/img][/QUOTE]
Muuten hyvä kuva mutta postattu ehkä kahteenkin kertaan jo tänne.
Nyt on uuni lämpenemässä. Kävin ostamassa sitä Inferno pitsaa.
[QUOTE=Major Helper;39038183]Joitain vuosia (?) sitte luin läpi yhen hyvän D&D teemaisen sarjakuvan mis kerrottii LotR läpi, jotkuu kohat oli kyl iha hulvattomia, esim. Gimlin huono nopanheitto diplomatiassa.[/QUOTE]
Onkse se joka on vähän niinku Darths & Droids mutta LotR
Ei saatana.
[QUOTE=creec;39039598]Muuten hyvä kuva mutta postattu ehkä kahteenkin kertaan jo tänne.[/QUOTE]
Kertokaa mikä noita laatikoita sitten vaivaa?
Sanoin vain että kyseinen kuva on jo täällä. Se oli hauska ekan kerran, etenkin kun olen itse Kouvolasta. Tokalla kertaa se hymähdytti. Nyt se alkaa olla jo toistoa.
En ossaa viel sannoo, mut sainpaha lisää luettavaa.
Oli kyl eka kerta kun itse sen näin.
Voisin vannoa että olisin nähnyt kyseisen kuvan KuvatOn'in puolella aikaisemmin.
Koska ite tehty taide on aina plussaa niin:
[img]http://i.cubeupload.com/QVGDR9.png[/img]
[QUOTE=juGGa;39040824]Koska ite tehty taide on aina plussaa niin:
[img]http://i.cubeupload.com/QVGDR9.png[/img][/QUOTE]
[img]http://horobox.co.uk/u/creec_1357041929.png[/img]
Sorry, you need to Log In to post a reply to this thread.